Adresa:
Vaníčkova 7, 160 17 Praha 6

KONTAKT

závislé na bloku, více na suz.cvut.cz/koleje/koleje-strahov

kolejní klub:
Silicon Hill
Webová adresa: www.siliconhill.cz

Koleje Strahov tvoří celkem 12 bloků, přičemž ten první je zřízen k administrativním účelům a najdeš tady také praktického lékaře. Blok 8 pak odstoupil komplexní rekonstrukci, a proto se od ostatních výrazně liší – jak životním prostorem, tak i cenou ubytování. Mnohým prvákům byla přidělena právě tato kolej. Jméno možná nese negativní pověst, ale nemusíš se ničeho bát. Většina kolejí je nedávno rekonstruovaná – v zimě tady neumrzneš, stejně tak nejsou pravidlem žádné plísně nebo hmyz. Tvoje životní prostředí závisí hlavně na tobě a na tvých spolubydlících. Právě to je možná kámen úrazu, protože na jednom bloku jsou vás stovky. Vezmeme-li v úvahu celé koleje, je Strahov bydliště největšího počtu studentů v republice, což nese četné výhody. Téměř jistě si tady najdeš nové kamarády a spolubydlící z bloku se s trochou nadsázky mohou snadno stát tvou druhou rodinou – pokud se naučíte v klidu spolužít.

Vybavení

  • nejčastěji dvoulůžkové pokoje, výjimečně vícelůžkové, lze zažádat i o “single” pokoj
  • společná sociální zařízení a kuchyňky na každém podlaží
  • buňkový systém s dvěma dvoulůžkovými pokoji, koupelnou a kuchyňkou (blok 8)

Neteče voda ve sprchách, jsou ucpané výlevky umyvadel, někde se nesvítí? Nahlas závadu na www.suz.cvut.cz/zavady, login jako do KOSu.

Silicon Hill spravuje studovny na blocích a také počítačovou studovnu na bloku 4.

Dopravní spojení

  • autobusy 143, 149, zastávka Koleje Strahov (ke stanici metra A – Dejvická, přičemž vystoupit můžeš na zastávce Vítězné náměstí)
  • autobus 176, zastávka Stadion Strahov (ke stanici metra B – Karlovo náměstí nebo tramvají – Švandovo divadlo)
  • autobus 191, zastávka Stadion Strahov (ke stanici metra B – Anděl)
  • lanová dráha, Petřín

v noci:

  • autobus 910, zastávka Stadion Strahov
  • tramvaj 97, zastávka Malovanka (počítej ale s výšlapem)

Okolí

Strahov se nachází až překvapivě blízko centru města – pokud budeš mít chuť, můžeš podniknout půlhodinovou procházku přes Petřínské zahrady a parky až k Pražskému hradu, cestou tak navštívíš krásné prostory Strahovského kláštera. Samotný Petřín je však atrakcí hodnou návštěvy – na rozhledně dostaneš příležitost získat nadhled (doslova) nad Prahou, stejně tak jako na četných vyhlídkách v přilehlém parku. Díky lanovce je na dosah i ta část města, kde se to tolik nehemží turisty – sjeď na Újezd a vyraž k Národnímu divadlu, na Střelecký ostrov… Navštívit můžeš i nedaleké Švandovo divadlo, pokud by ses chtěl kulturně obohatit. Na Andělu, kam se také dostaneš během čtvrt hodiny,
je pak příležitost jít do kina.

A i na druhé straně je zajímavá „památka“ – obří Strahovský stadion. Dál za ním je pak další, rozsáhlý park – Ladronka.

Mezi praktické věci v okolí patří zmiňovaný lékař nebo pobočka pošty přímo u areálu kolejí.

Stravování

Přímo v areálu kolejí funguje samoobsluha, kde sice musíš počítat s takzvanou vysokohorskou přirážkou, avšak za to, že si tam můžeš zajít v teplácích, to někdy stojí. Na bloku jedna je v provozu snackbar. Větší nákupy je příhodné podniknout například v obchodním centru na Andělu, kde je Tesco a kam se rychle dostaneš prostřednictvím MHD, případně zajet na Vypich, kde je Kaufland. Pokud se ti nechce vařit, není však nic jednoduššího než využít menzu a restauraci, které jsou také přímo v areálu kolejích.

Internet

Připojení k internetu spravuje klub Silicon Hill. Je provedeno strukturovanou kabeláží, kde každý má k dispozici veřejnou IP adresu. Wi-fi je na pár místech a nově se začíná pokrývat celý areál kolejí Strahov. Každý uživatel má svou emailovou schránku, je zde řada specializovaných serverů, které jsou studentům k dispozici, pokud se stanou aktivními a doplní řady strahovských adminů. Jako neaktivní člen klubu však může využít internetové připojení na dvou zařízeních.

Sport

Nejen studenti mohou využít víceúčelová hřiště před bloky – hraje se na nich fotbal, volejbal, basketbal, volejbal a další hry, a to za každého počasí. Pořádá se zde například Strahovská fotbálková liga. Klíče jsou na vrátnici bloku 9.

Před blokem 5 je k dispozici 10-metrová lezecká stěna. Strahovský stadion nabízí plavecký bazén nebo sportcentrum s kurty na squash. V širším okolí nalezneš posilovnu a beachvolejbalové hřiště (naproti firmě NH-Car) a další sportcentrum se soláriem, saunou a tenisovými kurty se nachází na Malovance.

V neposlední řadě si můžeš zasportovat i jako člen Silicon Hillu – v menších blokových posilovnách jako řadový člen (nutná registrace u správce posilovny) nebo v rámci „Fitness členství“ ve velké posilovně při bloku 2.

Zároveň studenti organizují tzv. Blokové hry, semestrální turnaj mezi jednotlivými bloky, z disciplín například ranní rozcvičku se Strahováčkem (červený maskot klubu Silicon Hill) či Strahováčku, nezlob se (kde každý blok nasadí do hry 4 své obyvatele jako figurky do legendární hry Člověče, nezlob se), pro více informací se neboj zastavit za svým zástupcem bloku.

Studentské organizace

O kolejní život na Strahově se starají kluby Sillicon Hill, Čajovna (na bloku 6) a STOH (klub STOlních Her, také na bloku 6). Klub Silicon Hill je pak také prostředníkem mezi SÚZ a studenty. V jeho rámci probíhá mnoho projektů a akcí, spravuje také mnohé zájmové místnosti. Více o těchto klubech v kapitole organizace.

Zábava

Klub Silicon Hill má na starost vybavení jako jsou hudebny, fotoateliér, klubovny a jiné společenské místnosti, také například grilcentrum. Nabízí ti ale i jiné možnosti vyžití – od chovu včel přes 3D tisk až po taneční či zahrádky.

V areálu kolejí se také nachází podniky, které můžeš s kamarády navštívit. Jsou to Restaurace Petřín na bloku 8, kluby na blocích 1, 7, 10 a 11 (zejména klub 007 ti umožní během roku navštívit rozmanitou škálu koncertů) a nakonec klub “Erko” vedle samoobsluhy, který by měl fungovat nonstop.